הרשויות ברוסיה ביטלו את האשמות נגד שכיר חרב

הרשויות ברוסיה אמרו היום שהם סגרו חקירה פלילית על המרד החמוש בראשות ראש השכיר יבגני פריגוז’ין, ללא אישום נגדו או מי מהמשתתפים האחרים.

שירות הביטחון הפדרלי, או FSB, אמר שחקירתו מצאה כי המעורבים במרד “הפסיקו את הפעילויות המכוונות לביצוע הפשע”.

בסוף השבוע התחייב הקרמלין שלא להעמיד לדין את פריגוז’ין ולוחמיו לאחר שהפסיק את המרד בשבת, למרות שהנשיא ולדימיר פוטין סימן אותם כבוגדים.

האישום בהפעלת מרד מזוין גורר עונש של עד 20 שנות מאסר. בריחה של פריגוז’ין מהעמדה לדין מהווה ניגוד מוחלט לאופן שבו התייחס הקרמלין לאלו שמקיימים הפגנות נגד הממשלה.

צוות התקשורת של פריגוז’ין, ראש הקבלן הצבאי הפרטי של וגנר בן ה-62, לא הגיב מיד לבקשת תגובה.

ההתקוממות קצרת המועד של פריגוז’ין בסוף השבוע – האתגר הגדול ביותר בפני שלטונו של פוטין מזה יותר משני עשורים בשלטון – הטרידה את הנהגת רוסיה.

בנאומו המשודר בטלוויזיה הלאומית, ביקש פוטין להקרין יציבות ושליטה, כשהוא מתח ביקורת על “מארגני המרד”, מבלי לנקוב בשמו של פריגוז’ין. הוא גם שיבח את האחדות הרוסית לנוכח המשבר, כמו גם את לוחמי ואגנר מהשורה הראשונה על כך שלא נתנו למצב לרדת ל”שפיכות דמים גדולה”.

מוקדם יותר היום, פריגוז’ין הגן על מעשיו בהצהרה קולית מתריסה. הוא שוב לעג לצבא הרוסי אך אמר שהוא לא ביקש לבצע הפיכה נגד פוטין.

במפגן נוסף של יציבות ושליטה, הקרמלין הראה ביום שני בלילה את פוטין נפגש עם בכירי הביטחון, אכיפת החוק והצבא, כולל שר ההגנה סרגיי שויגו, אותו ביקש פריגוז’ין לסלק.

פוטין הודה לצוות שלו על עבודתם בסוף השבוע, מה שמרמז על תמיכה בשויגו הנאבק. מוקדם יותר פרסמו השלטונות סרטון של שויגו סוקר חיילים באוקראינה.

גם לא היה ברור אם הוא יוכל לשמור על כוח השכיר שלו. בנאומו הציע פוטין ללוחמיו של פריגוז’ין להיכנס לפיקוד משרד ההגנה הרוסי, לעזוב את השירות או לנסוע לבלארוס.

פריגוז’ין אמר ביום שני, מבלי לפרט, כי ההנהגה הבלארוסית הציעה פתרונות שיאפשרו לואגנר לפעול “בתחום שיפוט משפטי”, אך לא ברור מה המשמעות של זה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *