נשים של פרסומות בספרד עדיין נידונות לייצג סטריאוטיפ של עקרת בית

אחד הנקודות החמות בביקורת על הפרסום בשנים האחרונות היה האופן שבו הקמפיינים ממשיכים לייצג נשים. המחקרים התרחשו והביקורות הנלוות אליהם גם כן. נשים לא הופיעו כאנשי מקצוע, הן היו משובצות בסטריאוטיפ של עקרת הבית או שהן אובייקטיביות בקמפיינים שמכרו כל דבר אחר.

נשים בעולם האמיתי לא הזדהו כלל עם עמיתיהן בפרסומות. מותגים הבטיחו לשנות דברים ולמעשה הופיעו טרנדים פרסומיים ששברו את המגמה הזו, כפי שקרה עם הפריחה בפרסום העצמה. השאלה הגדולה היא האם, באופן כללי, חל שינוי זה.

הנתונים אינם מזמינים אופטימיות: מודעות ממשיכות להיכנס לאותן קלישאות בנות עשרות שנים להציג נשים ואת העולם בו הן נעות. המחקר האחרון נערך בספרד, בהתבסס על נתוני הפרסומות של המותגים בשוק זה.

מסקנות הנשים והפרסום: סקסיזם בתקשורת מסחרית, שהוכן על ידי איגוד משתמשי התקשורת (AUC) ובמימון המשרד לענייני צרכנות, מעידות כי נשים ממשיכות להיות מוצגות בצורה סטריאוטיפית ומפלה. הפרסומות, אומר שר הצריכה, אלברטו גרזון, בהצגת נתוני המחקר מתפקדות כדרך “להנציח התנהגויות מאצ’ואיות בניגוד למדיניות השוויון”.

אצל נשות המודעות, השינויים החברתיים של חלוף הזמן וגלי הפמיניזם לא חלפו. כך, למשל, פרסומות למוצרי ניקוי הן מחוז הנשים. 75.6% מהפרסומות של מוצרים אלה מציגות אותן.

אותו דבר קורה עם פרסומות קוסמטיקה, יופי ואופנה, שיש להן גיבורה ב -78.5% מהמקרים. נשים הן גם הגיבורות העיקריות של פרסומות מזון ומשקאות, עם 65%. מול נתונים אלה, נשים כמעט ואינן מופיעות בפעילות מקצועית.

כלומר, המודעות המציגות אישה עובדת הן נדירות. רק 28.9% מהמודעות עושות זאת (34.9% במקרה שרק נשים מופיעות במודעה). לעומת זאת, 43.4% מהנשים במודעות שמופיעות שעושות משהו הן עקרות בית. אם המודעה מתבצעת באופן ייחודי על ידי נשים, עקרות בית עולות והן 56.2%.

הצרכן המומחה
אחת הנקודות שמחקרים על סטריאוטיפים מגדריים הצביעו עליה כבעייתיים בשנים האחרונות היא בדינמיקה של מערכות היחסים והתפקיד אותו תופסות נשים בין צריכה להמלצה. במילים אחרות, נשים אינן בדרך כלל מומחות לפרסומות, אלא מי שמקבלות מסר בעל ערך מאחרים – בדרך כלל מגבר – שמוביל אותן לקנות.

למשל, זה מה שקורה עם פרסום מוצרי ניקוי בהם אישה קונה – והיא נואשת לפני כתמים שאינם יוצאים ובעיות דומות – אך קודם כל מקבלים את עצתו של גבר – המדען המומחה שיודע הכל. כיצד אתה מסיר כתמים אלה. הנתונים ממחקר הצריכה מאפשרים לנו גם ליצור הרכב דומה של המקום.

הנשים במודעות הן רק מרשמות או אנשי מכירות ב -9% מהמקרים. בפרסומות בספרדית, הם תמיד צרכנים או קונים, גם כשהמוצר אינו בהכרח בשבילם. לכך יש להוסיף כי 12.7% מהנשים מופיעות כאלמנט דקורטיבי: כך מכנה המחקר “נוכחותן של נשים בפרסום בהן אין להן תפקיד מסחרי”. לא לקנות ולא למכור. 85.6% מהמודעות האלה מיועדות לגברים.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *