טייפון חזק גדל בעוצמתו כשהוא פונה לעבר טייוואן

טייפון חזק עקף את רוב הפיליפינים ביום שישי, אך נראה כי הוא צובר כוח כשהוא פנה ישירות לטייוואן בסוף השבוע, אמרו החזאים.

הסוכנות המטאורולוגית הפיליפינית מסרה כי הטייפון צ’אנטו עומד להיות בפתח “טייפון סופר” בקטגוריה 5 עם רוחות מתמשכות של 215 קילומטרים לשעה (134 קמ”ש) במרכזו ומשבי רוח של עד 265 קמ”ש (165 קמ”ש) כשהוא חולף על פני הכביש החלק הצפון מזרחי הקיצוני של מחוז קאגאיאן. טייפון סופר הוא אחד עם רוחות מתמשכות של 220 קמ”ש (137 קמ”ש) או יותר.

הנחיתה עדיין לא נשללה עבור קגאיאן והרשויות הזהירו כי גם אם עין הסערה תישאר מחוץ לחוף, היא עלולה להביא שיטפונות ומפולות, כמו גם גשם לרוחות של סערה על החוף ולגרום לים סוער במיוחד.

“מומלץ לשייטים להישאר בנמל או לתפוס מחסה בנמל עד שהרוחות והגלים יירגעו”, אמרו במינהל השירותים האטמוספריים, הגיאופיסיקליים והאסטרונומיים.

התחזיות הנוכחיות הן כי סביר להניח שהוא יפגע בחוף המזרחי של טייוואן ביום ראשון בבוקר, עם פוטנציאל לפגוע באי חזיתית אם הוא יסתובב יותר מערבה, או יחמיץ אותו לגמרי אם יסטה מזרחה.

לשכת מזג האוויר המרכזית בטייוואן פרסמה אזהרת טייפון כשהיא עוקבת אחר הסופה.

מהלשכה נמסר כי גלים גבוהים צפויים לאורך החוף הדרומי של טייוואן ובתעלת באשי בין קצהו הדרומי והאי הצפוני ביותר בפיליפינים.

“לא ניתן לשלול את הסבירות שטייפון זה יגיע לקטגוריית סופר -טייפון -על”, אמר מינהל השירותים לאטמוספירה, גיאופיסיקה ואסטרונומיה בפיליפינים בעלון שישי בערב (שישי).

“ביום ראשון, מגמת ההיחלשות עשויה להתחיל כאשר הטייפון יתקשר עם השטח המחוספס של טייוואן אך יישאר בתוך קטגוריית הטייפון”.

הסוכנות הוסיפה כי “להפחתת סיכוני הציבור והאסון ולמשרדי הניהול הנוגעים בדבר, מומלץ לנקוט בכל האמצעים הדרושים להגנה על חיים ורכוש”.

במסלול הנוכחי, הטייפון לא צפוי לפגוע בסין, אך יש לו פוטנציאל עד יום שני אם הוא יזוז מערבה מהצפוי כרגע.

טייפון נקראים הוריקנים בצפון האוקיינוס ​​האטלנטי, במרכז צפון האוקיינוס ​​השקט ובמזרח צפון האוקיינוס ​​השקט, אך הם אותה תופעת מזג אוויר.

טייפון קטן יותר נקלע למזרח הפיליפינים ביום שלישי וגרם להפסקות חשמל בכמה מחוזות לפני שנחלש לסופה טרופית קשה כשהוא נע מערבה-צפון-מערבית מעל הים הסיבויאני.

כ -20 טייפון וסופות פוגעות בכל שנה בפיליפינים, מלבד גשמי מונסון עונתיים. המדינה שוכנת גם בתוך מה שמכונה “טבעת האש”, האזור הפסיפי, אזור המועד לרעידות אדמה והתפרצויות געשיות, מה שהופך אותה לאחת המדינות המועדות ביותר לאסון.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *